Elkezdődött a Táncsics kollégium energetikai fejlesztése
Elkezdődtek a munkálatok a kecskeméti „Táncsics Mihály Középiskolai Kollégium energetikai fejlesztése” című projekt keretében. A kivitelező a Mega-Sped Kft., amely közbeszerzési eljárás keretében nyerte el a megbízást. A kivitelezés várhatóan augusztus végéig tart. Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata a projektre 113.858.567 forint uniós és hazai támogatást nyert, a teljes költség 133.951.254 forint.
A mintegy 114 millió forintos uniós és hazai támogatással, közel 134 millió forint összköltséggel megvalósuló „Táncsics Mihály Középiskolai Kollégium energetikai fejlesztése” című, KEOP-4.9.0/11-2011-0189 azonosító számú projekt keretében ma tartott sajtótájékoztatót és helyszíni bejárást Mák Kornél alpolgármester, Palotás József, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ kecskeméti tankerületi vezetője és Szappanos Benedek, a kollégium igazgatója. Elhangzott: a fejlesztés közvetlen célja a Táncsics Mihály Középiskolai Kollégium épületében felmerülő energiaköltségek csökkentése, az épület energetikai korszerűsítése, valamint megújuló energiaforrások alkalmazása révén. Az elvégzett energetikai számítások, valamint a tervezés adatait figyelembe véve reálisnak tűnik az energiaköltség 50 százalék alá való szorítása. A felmérésből kitűnik, hogy az épület energetikai jellemzői jelenleg igen gyengék, a tervezett energetikai korszerűsítés (külső nyílászárók cseréje és a külső homlokzat szigetelése) komoly megtakarításokat eredményez.
A napkollektoros HMV rendszer kiépítése is hozzájárul az energiaköltségek mérséklődéséhez. Az anyagi megtakarításon kívül fontos szempont, hogy csökken majd a felhasznált fosszilis energiahordozók mennyisége, és ezáltal az ÜHG kibocsátása is. Így a fejlesztés hozzájárul, hogy Kecskemét újabb lépést tegyen a károsanyag kibocsátás mérséklése terén. A projekt célcsoportját elsősorban a kollégiumban lakó diákok, családjaik, az épületben dolgozó tanárok, valamint közvetett módon a kecskeméti lakosok jelentik.
A projekt megvalósítása során megtörténik az épület összes – az épülettel egykorú – külső nyílászárójának cseréje. Az újonnan beépítendő nyílászárók modern technológiával és kiemelkedően energiahatékony értékekkel rendelkeznek.
Az épület külső homlokzata minimális hőszigeteléssel bír. A projekt során megtörténik az oldalsó falak szigetelése, amely komoly megtakarítást eredményez. A két éve elvégzett energetikai korszerűsítés (kazánok, meleg víz tárolók, radiátorok cseréje és szabályozhatóvá tétele) kiegészül az építészeti elemek korszerűsítésével, így az épület energetikai adottságai és energiafelhasználása megfelelő lesz.
Az épület funkciójából adódóan jelentős a felhasznált meleg víz mennyisége. Ezért megtörtént egy olyan napkollektoros rendszer tervezése, amely a melegvíz-igény részbeni kiegészítését szolgálja, a földgáz kiváltása napenergiával történik.
A projekt kombinálja az energiahatékonysági korszerűsítést, valamint a megújuló energia felhasználását eredményező tevékenységeket. A beépítendő technológiák főbb műszaki adatai:
-
Külső nyílászárók cseréje: az épület összes nyílászáróját háromrétegű hőszigetelő üvegre cserélik . A 115 db cserélendő nyílászáró összesen 876,83 négyzetméter felületű.
-
Külső hőszigetelés: Az épület külső homlokzata 2500 négyzetméteren kap 12 cm vastagságú hőszigetelést.
-
Napkollektoros rendszer: A projekt keretében 30 db egyenként 2,32 m2 felületű, 1,95 kW hőteljesítményű napkollektor elhelyezése történik meg az épület tetején. A napkollektorokhoz 3 db egyenként 1000 literes meleg víz tároló kapcsolódik. A szabályozás alapján, amíg a szolár rendszer képes a melegvíz-igényt ellátni, addig a gázkazánok nem vesznek részt a meleg víz előállításában.
A kivitelező a Mega-Sped Kft., amely közbeszerzési eljárás keretében nyerte el a megbízást. A kivitelezés várhatóan augusztus végéig tart.