Buszbeszerzés: közel 6 milliárd forint támogatást nyert Kecskemét
A Kormány döntése értelmében 5.948.153.000 forint támogatásban részesül a „Kecskemét város közösségi közlekedés fejlesztése, átalakítása, zéró emissziós zóna megteremtése, soros hibridhajtású alacsonypadlós autóbuszok beszerzésével” című projekt – jelentette be ma sajtótájékoztatón dr. Zombor Gábor polgármester.
A „Kecskemét város közösségi közlekedés fejlesztése, átalakítása, zéró emissziós zóna megteremtése, soros hibridhajtású alacsonypadlós autóbuszok beszerzésével” című projekthez kapcsolódóan tartott ma sajtótájékoztatót dr. Zombor Gábor polgármester, Mák Kornél, Nagypál Sándor és Szemereyné Pataki Klaudia alpolgármesterek, valamint Uhlig Rita, a Kecskeméti Városfejlesztő Kft. ügyvezetője.
Dr. Zombor Gábor elmondta: Magyarország Kormánya a projekt közel 6 milliárd forintos támogatásáról döntött. Ennek keretében egyebek között 25 darab soros hibridbusz beszerzése történik meg, összesen mintegy 4,2 milliárd forint értékben. A projekt további elemei: „0” emissziós zóna kijelölése, a városi parkolási és közlekedési rendszer átgondolása, a buszok számára új autóbusz telephely létesítése, a menetrend teljes körű felülvizsgálata, az új helyi „környezettudatos autóbuszvonalak” mentén az érintett megállóhelyek átépítése, átalakítása, ITS utastájékoztató rendszer kiépítése, amely keretében 77 megállóhelyen intelligens utastájékoztató tábla lesz. A táblák mobil internettel kapcsolódnak a forgalomirányító központhoz. Dr. Zombor Gábor polgármester elmondta azt is: a közgyűlés a „0” emissziós zónát a nagykörúton belül jelölte ki. Ez azt jelenti, hogy a beszerzendő soros hibridhajtású buszok a nagykörúton belül kizárólag elektromos üzemmódban közlekedhetnek. A projekt részeként hamarosan elkezdődhet a 25 darab autóbusz legyártása. A buszbeszerzésre vonatkozó közbeszerzési eljárás egyébként napokon belül lezárul. Uhlig Rita ügyvezető a projekt kapcsán az elmúlt évek előkészítő munkáját elevenítette fel , valamint köszönetet mondott a polgármesternek és a hivatal dolgozóinak egyaránt. Hangsúlyozta: hazai szinten a projektnek kimagasló jelentősége van, hiszen ilyen autóbusz flotta beszerzés még egyetlen városban sem történt.
A sajtótájékoztatót követően került sor a „Busz design gyerekszemmel” című kiállítás megnyitójára. Ennek előzményei: mint ismeretes, a városnak lehetősége van meghatározni a beszerzendő autóbuszok arculatát, ennek érdekében dr. Zombor Gábor polgármester a Kecskeméti Városfejlesztő Kft-vel együttműködve ötletpályázatot hirdetett a városban működő iskolák tanulói számára. Az első fordulóban 11 iskolából összesen 164 pályamunka érkezett, amelyet a közelmúltban bírált el a zsűri. A grémium elnöke Nagypál Sándor alpolgármester volt, tagjai pedig dr. Zombor Gábor polgármester, Öveges László városi főépítész, Uhlig Rita, a Kecskeméti Városfejlesztő Kft. ügyvezetője, Mikulás Ferenc, a Kecskemétfilm Kft. igazgatója, Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) elnöke, Pintér János, a VEKE elnökségi tagja, valamint Takács Árpád ipari formatervező, termékfejlesztő.
A kiállítás megnyitó beszédében Nagypál Sándor így fogalmazott: mindannyiukat meglepte a gyerekek által készített pályamunkákból sugárzó lelkesedés, érdeklődés, fantázia és tehetség. Egyaránt nagyon nehéz volt dönteni arról, hogy mely alkotások kerüljenek be a kiállításon látható válogatásba, és ezek közül melyik legyen a továbbgondolásra javasolt 10 pályamunka.
A zsűri úgy döntött, hogy javasolja: a buszok egyszínűek legyenek, az arculat pedig azt követően matricázással alakuljon ki. Az alapszínre – a rendelkezésre álló paletta ismeretében – a lakosság is szavazhat majd.
Az alpolgármester hozzátette: dr. Zombor Gábor polgármester a Kecskeméti Városfejlesztő Kft.-vel együttműködve öt múvészeti team részére küldte meg az ötletpályázat második fordulójára szóló felkérő levelet. A felkérést mindegyik team elfogadta, így a kiállításon is látható, továbbgondolásra javasolt tíz pályamunkát a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kar Gép- és Terméktervezés Tanszéke, a Kecskemétfilm Kft. és a Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium bontja ki részletesebben. Az így elkészült szakmai munkákat a lakosság szintén véleményezheti, és e véleményeket figyelembe véve a város közgyűlése dönt arról, hogy az öt team közül mely szervezettel készítteti el azokat a végleges arculati terveket, amelyek a beszerzésre kerülő 25 darab soros hibridbuszt díszitik majd.
Az öt művészeti team-nek június 30-ig kell beküldenie a pályamunkákat, amelyeket négy fő koncepció mentén kell elkészíteniük: rajzfilm, kecskeméti várostörténet/kecskeméti épületek, szecessziós művészet, absztrakt művészet.
A kiállítás megnyitóján dr. Zombor Gábor polgármester és Uhlig Rita űgyvezető átadta a Városfejlesztő Kft. ajándékát a tíz kiválasztott pályamunka 17 alkotójának. Díjuk 1-1 db napi családi belépő a Kecskeméti Fürdőbe, amelyet az év folyamán bármikor felhasználhatnak.
A kiállításon bemutatott, továbbgondolásra kiválasztott alkotások készítői:
Sáfrány Panna (Belvárosi Óvoda és Általános Iskola Béke Általános Iskolája)
Lukács Vanessza (Belvárosi Óvoda és Általános Iskola Tóth László Általános Iskolája)
Pesling Noémi (Corvina Óvoda és Általános Iskola Hunyadi János Általános Iskolája)
Simon Ágota (Corvina Óvoda és Általános Iskola Hunyadi János Általános Iskolája)
Antal Amanda (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Fuchs Tamara (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Szabó Eszter (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Szántó Klaudia (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Almási Fanni (Katona József Gimnázium)
Karasz Lili (Katona József Gimnázium)
Kiss Boglárka (Katona József Gimnázium)
Kis-Tóth Anna (Katona József Gimnázium)
Sipos Nikolett (Katona József Gimnázium)
Némedi-Varga Réka (Katona József Gimnázium)
Tormási Petra (Katona József Gimnázium)
Bodor Dóra (Kecskeméti Humán Középiskola, Szakiskola és Kollégium Szent-Györgyi Albert Egészségügyi és Szociális Szakközépiskola és Szakiskolája)
Fazekas Emőke (Kecskeméti Műszaki Szakképző Iskola, Speciális Szakiskola és Kollégium Kandó Kálmán Szakközépiskola és Szakiskolája)
A kiállításon bemutatott további alkotások készítői:
Bozóki Anna (Bányai Júlia Gimnázium)
Szabó Sára (Belvárosi Óvoda és Általános Iskola Béke Általános Iskolája)
Gudricza Dóra (Belvárosi Óvoda és Általános iskola Tóth László Általános Iskolája)
Parádi Bianka (Belvárosi Óvoda és Általános iskola Tóth László Általános Iskolája)
Becskeházi Gábor (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Bera Viktória (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Dudás Nóra (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Fazekas Brigitta (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Groschmid Eric Bence (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Józsa Fanni (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Kis Bettina (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Nagy Ildikó (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Pencz Roland (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Szekretár Kinga (Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakközépiskola és Kollégium)
Szabados Anita (Kecskeméti Műszaki Szakképző Iskola Speciális Szakiskola és Kollégium Kandó Kálmán Szakközépiskola és Szakiskolája)